Stěhovací popruhy. Jaké vybrat, jak s nimi zacházet a proč je používat

Stěhovací popruhy. Jaké vybrat, jak s nimi zacházet a proč je používat

Pokud se chystáte přestěhovat cokoliv těžšího než pár krabic, možná přemýšlíte o tom, jak si práci ulehčit. Existuje totiž celá řada stěhovacích pomůcek – od stěhovacích vozíků s kolečky, přes rudly až po stěhovací popruhy (někdy také označované jako stěhovací pásy). Právě popruhy lidé volí nejčastěji. Jsou běžně dostupné, skladné, finančně nenáročné a zacházet s nimi může prakticky kdokoliv.

A co vlastně jsou stěhovací popruhy? Jde o popruh z bavlny nebo polyesteru, který se podvlékne pod stěhovaný předmět. Na každém konci popruh jistí jeden člověk. Logicky jsou proto ke stěhování s popruhy vždy zapotřebí dvě osoby.  

Díky stěhovacím popruhům se váha rozloží

Hlavní výhodou stěhovacích popruhů je rozložení váhy stěhovaného předmětu. Díky tomu, že váhu břemene není třeba držet v rukou, unese člověk mnohem více – třeba i několik set kilogramů. (Maximální nosnost se u jednotlivých produktů liší, ale běžně se pohybuje mezi 300 – 500 kg.) Z rukou se hlavní zátěž přenese na nohy a ruce zůstanou volné pro přidržování břemene.

Stěhování s využitím popruhů je zároveň také šetrnější k zádům a usnadňuje manipulaci s předmětem – lze jej uchopit podstatně snadněji než jen holýma rukama.

Při výběru stěhovacích popruhů dejte pozor na délku i materiál

Až budete vybírat konkrétní typ stěhovacích popruhů, měli byste vzít v úvahu následující parametry:

  • Délka – Zkontrolujte si, zda je popruh dostatečně dlouhý pro předmět, který budete chtít stěhovat. Se zkrácením většinou problém není, protože většina popruhů má přezku pro libovolné nastavení délky. 
  • Šířka – Popruhy na stěhování se vyrábějí v různých šířkách (cca od 5 do 10 cm, někdy až 13 cm). Čím širší popruh je, tím lépe se s břemenem manipuluje.
  • Materiál – Prodávají se popruhy z bavlny nebo z umělých vláken, například z polyesteru. Bavlněné stěhovací popruhy mají výhodu v tom, že tolik nekloužou, umělé materiály jsou oproti tomu odolnější vůči vnějším vlivům.
  • Nosnost – Vybírejte takové popruhy, které unesou plánovaný náklad. U levnějších variant bývá nosnost nižší, u profesionálních produktů činí až 500 kg.
  • Polstrování a další vylepšení – Profesionální stěhovací pásy jsou polstrované a díky tomu lépe chrání přenášené břemeno.  
  • Způsob uchycení – Popruhy lze k nosícím osobám uchytit ramenními popruhy nebo stěhovacím křížem. Ramenní popruhy se hodí pro méně náročná stěhování a vypadají podobně jako popruhy od batohu. Stěhovací kříže vedou přes záda křížem a dražší varianty mají na ramenou polstrování.

Jak stěhovací popruhy používat

Při používání stěhovacích popruhů se vyplatí postupovat podle návodu konkrétního výrobce, postup u jednotlivých typů popruhů se totiž může lišit. Obecně je ale prvním krokem zpravidla nasazení postroje (ať už ramenních popruhů nebo stěhovacího kříže), následně je třeba podsunout popruh pod stěhované břemeno a upravit jeho délku. Poté, co zvedací popruh připevníte k postroji, můžete začít předmět pomalu zvedat.

Na stěhování nemusíte být sami

Pokud se vám zdá stěhování svépomocí příliš náročné, nabízí se varianta využít služeb profesionálních stěhováků. Ti vám mohou pomoci nejen se stěhováním domácnosti, ale i se stěhováním kanceláře nebo třeba klavíru. Podívejte se do našeho ceníku stěhování a přesvědčte se sami, že takové stěhování nutně nemusí být drahé.