Každé stěhování se skládá ze tří fází. Z přípravné, procesní a závěrečné. Přípravnou fází rozumíme balení věcí a vyřizování administrativních úkonů, procesní fáze je samotný přesun z původního bydliště do nového a v závěrečné fázi probíhá vybalování, zabydlování a úklid.
Každá z fází nás ohrožuje různými typy úrazů a mnohým z nich nám může pomoci i stěhovací firma.
První fáze – balení věcí
Balit věci do krabic je poměrně snadné, máme-li vhodné, dostatečně pevné kartonové bedny a optimální výplňový materiál. Obojí vám mohou zajistit i stěhováci, kteří vám také poradí, jaký materiál zvolit, a čemu se naopak vyvarovat. Základ tvoří kartonové krabice, ty nesmí být mokré ani vlhké, nesmí se trhat a karton musí mít požadovanou nosnost. Pro balení většiny předmětů využijte bublinkovou fólii, do té zabalíte i sklo a porcelán a fólie vás také uchrání od rozbitých střepů a nebezpečného pořezání. A pro balení věcí, co se nevejdou do krabic, např. chladničky s mrazákem a pračky, využijte tenké tzv. stretch fólie.
V této fázi se také obvykle demontuje nábytek, a pokud si na demontáž netroufáte sami, je možné opět oslovit stěhovací firmu, která tuto práci zajistí.
Druhá fáze – přestěhování
Profesionální stěhováci se postarají o to nejobtížnější, tedy o nakládání, přesun a vykládání krabic, spotřebičů a rozebraného nábytku. Tím vás ušetří nejnebezpečnějších úrazů, jako jsou zlomeniny páteře, rozdrcení pánve, vykloubení kotníků, natažené vazy a pohmožděniny nebo dokonce vnitřní krvácení a otřesy mozku. Kdo není zvyklý přenášet těžká břemena, k takovému úrazu nemusí mít daleko.
Třetí fáze – zabydlování
Stěhovací firmu můžete požádat o součinnost i v tomto období. Hodí se to např. tehdy, jste-li špatně pohybliví anebo si nevíte rady s montáží svítidel (lustrů), žaluzií a rolet, zrcadel a polic, garnýží atp. Vrtání příklepovou vrtačkou do betonových panelů vás může tak vyčerpat, že oslabíte imunitní systém a onemocníte, nehledě na to, že by vám měly zbýt síly i na vybalování věcí a zabydlování.