Víkendy či všední dny aneb kdy se přestěhovat

Víkendy či všední dny aneb kdy se přestěhovat

Kdybychom vypsali anonymní anketu zaměřenou na oblíbené termíny stěhovacích akcí, na prvních místech by se zřejmě umístily víkendy. Jak se zdá, mnozí z nás si kvůli stěhování neradi krátí dovolenou a raději se uskromní v domnění, že vše zvládnou v průběhu volné soboty a neděle. Z tohoto důvodu také bývají u stěhovacích firem dopředu rezervované právě soboty, a tak chcete-li využít sobotní termín, měli byste s tím počítat alespoň s měsíčním předstihem.

Víkendové stěhování ale nepřináší takovou pohodu a úlevu, jakou si představují ti, co se cíleně vyhýbají stresovým situacím. K tomu, abyste se stresu úspěšně vyhýbali, musíte na to jít jinak. 

Zbavte se nepotřebných věcí – stěhování je báječná příležitost, konečně si udělat ve věcech pořádek. Příliš mnoho věcí zatěžuje mysl a vyplatí se čas od času provést probírku věcí a to, co nepoužíváte, například oblečení, co vám už nepadne nebo jste nahradili lepšími kousky, vyřaďte. Stěhování je svým způsobem takový velký generální úklid.

Odměňujte se – dopřejte si každý den nějakou přiměřenou odměnu. Až budete balit věci do krabic, nepřehánějte to s vaší aktivitou a nikam nespěchejte. Začněte balit věci v předstihu tří až pěti týdnů a každý den tomuto procesu věnujte maximálně hodinu, nebo třeba i pouhou půlhodinu. Jedna krabice sbalených věcí za den úplně postačí. A za každou sbalenou krabici si vezměte něco dobrého na zub nebo si kupte nějakou drobnost – nové tričko, mikinu, pokojovou rostlinu, hrnek, dětem hračku, pro zvířata pamlsky atp.

Vlítněte na to ve středu – chtít všechno stihnout za víkend, to je stres, jak hrom. Ideální je rozdělit týden na dvě poloviny – pondělí a úterý si odpracujete v zaměstnání a od středy do neděle si vezmete volno. Stěhování naplánujte na středu a nadcházející čtyři dny by vám již měly stačit na zabydlování v novém bytě. Pamatujte na to, že nejobtížnější fáze přichází až po přestěhování, kdy si pomalu přivykáte novému prostředí, které neznáte, a kdy také vzniká nejvíce stresových situací. Proto je rozumné mít pracovní volno v první řadě krátce po nastěhování, nikoli před ním.