Z čeho máme při stěhování největší obavy

Z čeho máme při stěhování největší obavy

Že neseženeme spolehlivou firmu – za socialismu bylo běžné stěhováky uplácet penězi i naturáliemi, nejčastěji v podobě piva či cigaret, a tito lidé si byli dobře vědomi, že jim nehrozí žádná újma. Jakmile se však vytvořilo tržní konkurenční prostředí, stěhovací firmy doslova přešly do jiného režimu, aby na trhu obstály. Možná, že se tu a tam setkáte s lidmi, které tato práce nebaví a nenaplňuje, ale nebývá jich mnoho, v této branži převažují firmy spolehlivé, co drží slovo, a se zákazníkem komunikují a spolupracují. A dalším vodítkem mohou být zákaznické zkušenosti, s nimiž se lidé rádi pochlubí na různých diskusních fórech.

Že si neporadíme s nábytkem – přestěhovat pár krabic se sbalenými věcmi byste zvládli i sami, ale největší oříšek jsou vždy velké spotřebiče a nábytek. To je jeden z hlavních důvodů, proč se najímají profesionálové. Nábytek starožitný, nerozebíratelný, je poměrně těžký a vyžaduje značnou fyzickou sílu, a nábytek moderní, rozebíratelný, zas může potrápit při montážních pracích. Stěhovací firmy zařadily montáž nábytku do své pracovní náplně již dávno, a navíc se na ni vztahuje pojistné plnění v případě nějakého karambolu.

Že se nám něco poškodí – pojištění je standardní záležitost většiny stěhovacích firem a vztahuje se jak na poškození či ztrátu vašich věcí, tak i cizího majetku, který se při stěhování může nějakým způsobem znehodnotit. Je dobré to vědět a také je vhodné počítat s tím, že pokud se budete stěhovat sami, ponesete za vše plnou odpovědnost (pokud si sami nesjednáte pojištění, což ale nebývá obvyklé). Samozřejmě je moudré stěhovat velmi cenné předměty, které nelze penězi dostatečně vyčíslit, jako jsou rodinná alba či památeční porcelánový servis po babičce, vlastním autem, kde je máte přímo u sebe při ruce.

Že si nevíme rady, jak s neobvyklými předměty – stěhovací firmy jsou připravené poradit si i s tím, s čím by normální smrtelník nepohnul. Jsou to např. trezory, velké hudební nástroje včetně varhan, rostliny, co narostly do mamutích rozměrů s velmi těžkým květináčem či truhlíkem, velká akvária, velkoplošné TV, extrémně dlouhé koberce atp.