Jak se připravit na stěhování bez stresu

Jak se připravit na stěhování bez stresu

Znáte ten humorný slogan, že „pořádek je pro hlupáky, a že inteligent zvládne chaos“? Můžete se tomu zasmát, ale je v tom hluboká ironie, protože je to přesně naopak. Jen hlupák se topí v chaotických rozhodnutích, s nimiž vzrůstá v těle hladina stresových hormonů, čímž se organismus přestává regenerovat. Ve stresu nastává v lidském těle zvláštní režim, je pozastaveno trávení a vstřebávání živin z potravy, organismus je připraven na boj nebo útěk, a trvá-li toto delší čas (chronický stres), pácháme tím zjednodušeně řečeno pomalou sebevraždu neboli významně urychlujeme stárnutí.

Vyhněte se stresu akcí na poslední chvíli

Stěhování je poměrně náročný proces, a proto je více než záhodno snažit se jej usnadnit. Prvním krokem, který musíte podniknout, je včasné rozhodnutí a naplánování termínu stěhování v předstihu delším, než tři týdny. V ideálním případě pět až šest týdnů předem. Tehdy máte takřka stoprocentní jistotu, že bude mít stěhovací firma na vás čas, a zároveň si můžete v poklidu začít plánovat vše, co se stěhováním souvisí, A není toho málo.

Administrativa – při změně trvalého pobytu musíte zajistit nové doklady, nájemní smlouvu, smluvní vztahy s dodavateli energií a nahlásit změnu adresy na celou řadu míst. Sepište si na papír předem, co vše musíte zařídit, a začněte s administrativními záležitostmi alespoň měsíc předem.

Balicí a výplňový materiál – nespoléhejte se na staré časopisy a noviny, tiskařská barva je toxická, zapáchá a špiní vše kolem sebe. Opatřete si včas roli bublinkové fólie a tenké stretch fólie pro balení velkých předmětů, co se nevejdou do kartonových krabic. Některý balicí a výplňový materiál vám mohou zajistit i stěhováci.

Balení věcí – začít balit věci tři dny před stěhováním – to je přesně ten stresující chaos. Balte věci již od prvopočátku, třeba měsíc před stěhováním, a každý den zabalte jen dvě, tři krabice, víc ne. Uvidíte, jak vám to usnadní život a stěhování proběhne v úplném poklidu.

Demontáž nábytku – je-li pro vás zatěžko rozmontovat nábytek a znovu jej na novém místě sestavit dohromady, požádejte o to stěhovací firmu, má to v popisu práce.

Parkování – mají stěhováci kde zaparkovat? V některých velkých městech musíte požádat na odboru dopravy o parkovací výjimku, a to minimálně 30 dnů předem, aby byla vaše žádost kladně vyřízena.