Nejobtížnější fází na stěhování je její závěr

Nejobtížnější fází na stěhování je její závěr

Legendární film „Kulový blesk“ z roku 1978 poodhalil celou řadu úskalí, která provází stěhování domácností, a to se zdaleka nezaměřil na situace, co nastávají po ukončení samotného stěhovacího procesu. Ve filmu se sice můžeme zasmát tomu megalomanskému projektu JUDr. Radosty alias Rudolfa Hrušínského, a některým humorným scénám, například cvičnému nočnímu přesunu pod vedením opilého pana Knotka (Josefa Abrháma), ovšem kdo má stěhování již za sebou v reálném životě, uvědomí si, že toto jsou jen nepodstatné drobnosti, co komplikují situaci. Nejobtížnější fáze totiž přichází až po přestěhování.

Deprese, úzkosti, smutek, únava, vyčerpání – nejvíce energie věnujeme přípravným pracím, obíháme úřady, sháníme balicí materiál, balíme věci, demontujeme nábytek, a všechno musí být včas na stěhovací den nachystáno, ale jakmile vás stěhovací firma přemístí do nového působiště, začíná ten pravý kolotoč. První dny po nastěhování vás mohou postihnout i silné deprese, protože jste ze dne na den změnili své bydliště. Vše je nové, nejen byt či dům, ale i prostředí, lidé, mezilidské vztahy, zaměstnání, škola, a na to vše si musíte naráz zvyknout a přizpůsobit se tomu. Uvědomte si, že to není snadný krok, a chcete-li přijmout jednu dobrou radu – vyhněte se alkoholu, cigaretám a kofeinu, což vám jen zvýší hladinu stresu, a naopak užívejte adaptogenní bylinky, jako je Ženšen, Ashwagandha, Maca peruánská, Bacopa monnieri, třeba v tabletách, nebo v Ájurvédské kávě.

Dovolená po nastěhování – někteří prozíraví lidé by vám navrhli, že nežli čerpat dovolenou na balení věcí před stěhováním a další přípravné práce, je lepší využít ji na období těsně po nastěhování. V ideálním případě alespoň čtyři dny volna. I tak z nich ukrojíte dost času vybalováním věcí z krabic, tříděním a ukládáním do skříní a polic a instalací bytových doplňků. Chce to ale také vysadit, dopřát si dobrou večeři v restauraci, posedět v čajovně, v cukrárně, projet se na kole, zajít s dětmi do ZOO či do botanické zahrady, zkrátka si konečně dopřát klid, abyste rychleji přivykli novému prostředí.