Jak stěhovat piano: 5 tipů zkušených stěhováků

Jak stěhovat piano: 5 tipů zkušených stěhováků

Piano často bývá nejtěžším předmětem, který naši zákazníci doma mají. Logicky se tedy nabízí otázka, jak piano přestěhovat – nejlépe tak, aby se při přepravě nezničilo ani neodřelo. Přinášíme vám proto 5 tipů pro bezpečné stěhování piana.

Pro pořádek ještě uvádíme, že jako “piano” se může označovat jak klavír (neboli křídlo), tak i pianino, které je výrazně menší a bývá umístěno u stěny. Oba typy nástrojů vyžadují dodržování postupů pro stěhování těžkých břemen.

Tip č. 1: Před stěhováním přeměřte nejen piano

Zní to jako samozřejmost, ale před každým stěhováním nezapomeňte vše pečlivě přeměřit. Může se totiž stát, že výtah, který jste chtěli při stěhování využít, bude pro piano příliš malý, nebo že s ním neprojdete dveřmi. Změřte si tedy rozměry dveřních otvorů, schodiště, výtahu i stěhovacího vozidla. Díky tomu zjistíte, zda bude nutné některé části piana na stěhování demontovat.

Tip č. 2: Při stěhování piana nepodceňte pojištění

Kvalitní piano stojí desítky, někdy i stovky tisíc – jakákoliv nehoda během stěhování vás tak může vyjít opravdu draho. Profesionální stěhovací firmy mají pro takové případy zřízené pojištění. Pokud budete piano stěhovat svépomocí, ověřte si, zda se na takovou činnost vztahují vaše současné pojistky.

Tip č. 3: Ke stěhování piana sežeňte vhodné vybavení a dostatek pomocníků

Nemusíme asi zdůrazňovat, že je piano těžké a že manipulace s ním vyžaduje zapojení několika lidí. Kromě pomocníků budete potřebovat také stěhovací vybavení – například stěhovací popruhy, které pomáhají rozložit váhu břemene, a dostatek ochranných materiálů, jako jsou deky nebo bublinková fólie.

Tip č. 4: Během stěhování chraňte piano před vlhkostí a teplem

Piana jsou citlivá na změny vlhkosti a teploty, a proto je důležité je před nimi během stěhování chránit. Pokud je venku deštivo nebo vlhko, zabalte celý nástroj do voděodolného materiálu. Při převozu dbejte na to, aby byl stěhovací vůz dobře odvětrávaný a panovala v něm stálá teplota bez výrazných výkyvů.

Tip č. 5: Vyberte pro piano vhodné umístění na nové adrese

Ještě před stěhováním byste si měli rozmyslet, kam přesně budete chtít piano umístit. Místo by totiž mělo být dostatečně stabilní z pohledu teploty a vlhkosti – nikoliv tedy v blízkosti oken, topení nebo klimatizace. Po přestěhování nechte piano alespoň 2 týdny aklimatizovat a teprve poté jej nechte naladit.

Stěhování piana můžete s klidným srdcem svěřit profesionálům

Řada lidí si na stěhování piana sama netroufne a raději využije stěhovací firmu. Při jejím výběru si ověřte, že jde o skutečné profesionály, kteří se uvedenými doporučeními sami řídí. Bez pečlivé přípravy a dodržování správných postupů se totiž stěhování piana může snadno stát nepříjemným zážitkem. Kontaktujte nás a rádi vám se stěhováním pomůžeme.