Mobilita není samozřejmost

Mobilita není samozřejmost

Už po několik desítek let se po našincích žádá i mobilita. Jistě, ne vždy a ne po všech, ale měli bychom být v tomto ohledu daleko pružnější než za socialismu, kdy se naopak v naší společnosti preferovala věrnost jedinému místu, podporovaná vlastně navíc i tím, že se lidé mnohdy nestěhovali, protože neexistoval trh s bydlením a bylo tak hodně těžké vyměnit střechu nad hlavou, bez níž není větší mobilita než maximálně dojíždění do práce a do školy možná. Dnes už se u nás nevytvářejí na rozdíl od oněch dob pracovní místa tak, aby se zaměstnali místní lidé, ale naopak se musí lidé stěhovat tam, kde odpovídající práci najdou. A stěhujeme se pochopitelně nejen za prací, ale třeba i za rodinou, za dokonalejšími životními podmínkami, za kariérou, za lepším bydlením, lepšími možnostmi vyžití a podobně.

Ale stěhovat se můžeme pochopitelně nejen tehdy, když máme kam. Potřebujeme i předpoklady pro to, abychom změnu své adresy zvládli. Tedy abychom jak sebe, tak i svůj majetek dostali tam, kam je třeba. Máme přece ledacos, a s tímto majetkem se nebudeme při stěhování se loučit. To bychom byli blázni. A tak potřebujeme i silné ruce, i dostatek zručnosti, i obalové materiály, i vhodné dopravní prostředky… Tedy potřebujeme to, co nám transport všeho našeho majetku umožní. A jak dobře víte, obvykle to nemáme. Je záhodno se stěhovat, ale nemáme podmínky, abychom to realizovali.

Ale naštěstí máme stěhovací firmy. A díky tomu můžeme být mobilní, můžeme své působiště flexibilně měnit podle našich tužeb a potřeb, případně povinností. Stěhovací firmy jsou tu právě od toho, aby své zákazníky stěhovaly, tyto jsou vybavené vším potřebným, aby se dala taková práce zvládnout. A proto se právě jejich služby využívají. Aby se nikdo z nás lidí nemusel nevyhnutelně stěhovat amatérským způsobem, což by bylo mnohdy třeba i učiněné peklo.