Čeká vás stěhování bytu? 5 věcí, se kterými jste možná nepočítali

Čeká vás stěhování bytu? 5 věcí, se kterými jste možná nepočítali

Že na stěhování bytu bude potřeba dostatek krabic a větší auto, je asi jasné každému. Napadlo by vás ale, že stěhování může zkomplikovat třeba plynový sporák, který jste zapomněli odpojit? Pojďme se společně podívat na 5 věcí, které vás při stěhování bytu mohou zaskočit.

1. Věcí nemáte tak málo, jak si sami myslíte

Dokud své věci začnete balit a připravovat na převoz, pravděpodobně si ani neuvědomíte, kolik jich vlastně máte. Proto našim zákazníkům doporučujeme vyhradit si na stěhování bytu dostatek času – na přípravu pro jistotu dvakrát více, než kolik jste původně chtěli. Velmi často se totiž setkáváme s tím, že lidé podcení množství svých věcí a počet sbalených krabic je samotné překvapí.

2. Spotřebiče musí být odpojené už před stěhováním bytu

Zdá se to jako jednoduchý úkol – a ve většině případů opravdu stačí vytáhnout zástrčku ze zásuvky. Nezapomínejte ale na spotřebiče, u kterých je postup složitější. Například plynový sporák by měl vždy odpojovat odborník. Při nesprávném odpojení totiž hrozí únik plynu, navíc většina stěhovacích firem pro manipulaci s plynem ani nemá oprávnění, a proto neodpojený plynový sporák odmítnou stěhovat. Stejná situace platí i pro elektrické spotřebiče, které se zapojují přímo přes kabely, nikoliv zástrčkou, jako jsou například varné desky. Ujistěte se, že všechny tyto spotřebiče zvládnete odpojit ještě před stěhováním.

Některé stěhovací firmy nabízejí odpojení spotřebičů jako službu, kterou si můžete na stěhování objednat. Při poptávce proto nezapomeňte zmínit, že o takovou službu budete mít zájem.

3. Při stěhování bytu máte nárok na uvolnění z práce

Málokdo ví, že na stěhování pamatuje i zákoník práce. V případě, že vás čeká stěhování nařízené zaměstnavatelem, máte nárok na placené volno, pokud jde o stěhování z vaší vlastní iniciativy, musí vám zaměstnavatel umožnit vzít si neplacené volno – a to ve dny, které si sami určíte. V praxi ale většina lidí nárok na volno při stěhování nevyužívá a raději čerpá dovolenou, protože v takovém případě obdrží měsíční výplatu v plné výši (a nikoliv krácenou z důvodu neplaceného volna).

4. Koncesionářské poplatky se musí při stěhování bytu přehlásit na novou adresu

Pokud vlastníte televizi nebo rádio, vztahuje se na vás povinnost platit takzvané koncesionářské poplatky České televizi a Českému rozhlasu. Tyto poplatky platí vždy domácnost, která televizi či rádio využívá; v nájemním bydlení je to tedy nájemník, nikoliv vlastník bytu. Úhrada je přitom svázaná s konkrétní adresou bydliště.

Při stěhování tedy musíte nahlásit změnu adresy, a to buď přímo České televizi a Českému rozhlasu, případně prostřednictvím České pošty (tuto možnost lze zvolit pouze v případě, že poplatky hradíte v rámci SIPO).

O SIPO a stěhování se dozvíte více v článku Jak zrušit SIPO při stěhování.

5. Zrušit pojištění můžete při stěhování bytu okamžitě

Pojištění bytu a domácnosti patří mezi běžné a rozšířené typy pojištění. Vypovědět jej lze jen v přesně určených termínech, a to do 6 týdnů před koncem pojistného období. Pro stěhování však platí výjimka. Pokud totiž doložíte kupní smlouvu či novou nájemní smlouvu, můžete pojištění původní domácnosti ukončit kdykoliv. Vznikne vám také nárok na vrácení pojistného za dobu, kdy již původní pojištění platit nebude.

Se stěhováním bytu vám rádi pomůžeme

I stěhování malého bytu může znamenat spoustu starostí. Ve Stěhování Mamut vám rádi nabídneme pomocnou ruku – zajišťujeme totiž nejen samotné stěhování včetně stěhování těžkých břemen, ale také veškeré související služby, jako je demontáž nábytku před stěhováním, vyklízení starých bytů nebo dočasné uskladnění věcí ve skladu. Kontaktujte nás pro nezávaznou cenovou nabídku.