V Česku je zcela běžné, že lidé bydlí jinde než na adrese svého trvalého bydliště. V mnohých případech se přestěhovali za prací nebo studiem, ale svůj trvalý pobyt si oficiálně neměnili – třeba kvůli obavám z “papírování” a obíhání úřadů.
Mohlo by se zdát, že řešením v takové situaci je nahlásit novou adresu jako přechodné bydliště.
Termín přechodné bydliště patří minulosti
Ve skutečnosti to však není možné. Termín přechodné bydliště se používal za minulého režimu, kdy pro občany platila povinnost hlásit své aktuální bydliště. Takovou povinnost již dnes nemáme, protože by byla v rozporu se svobodou pohybu. Lidé tedy v současnosti mohou zcela legálně bydlet jinde než v místě svého trvalého pobytu; úřadům nic hlásit nemusí.
Přechodný pobyt řeší pouze cizinci
Velmi podobně jako přechodné bydliště zní pojem přechodný pobyt, a proto si lidé tyto pojmy mohou snadno splést. Ve skutečnosti ale mají zcela odlišný význam. Přechodný pobyt je povolení pro cizince pobývat na území ČR. Češi tedy s řešením přechodného pobytu běžně do styku nepřijdou.
Řešením může být změna doručovací adresy
Přechodné bydliště nahlásit nelze. Je ale možné změnit doručovací adresu pro doručování oficiálních písemností od státních úřadů. Výhodou je, že tato změna platí skutečně jen pro poštovní služby a nevyžaduje tak změnu dokladů ani ničeho jiného.
Ke změně trvalého bydliště se váže řada povinností
Někdy ale změnu trvalého bydliště nejde dále odkládat. V tom případě je potřeba pohlídat si všechny povinnosti, které se ke změně váží – například nahlásit novou adresu v práci nebo zažádat o vystavení nového technického průkazu k autu.
Stěhování do přechodného bydlení nemusí být náročné
Změna bydliště často znamená stěhování. A s ním vám ve Stěhování Mamut rádi pomůžeme. Máme zkušenosti nejen se stěhováním domácností, ale například i se stěhováním strojů nebo stěhováním kanceláří a firem. Zašlete-li nám bližší informace, obratem pro vás připravíme nezávaznou cenovou nabídku.