Stěhování lednice: 5 chyb, kterými můžete lednici nenávratně poškodit

Stěhování lednice: 5 chyb, kterými můžete lednici nenávratně poškodit

Lednice je většinou nejobjemnějším spotřebičem v domácnosti, a tak ani její stěhování nebývá snadné. Někdy může dokonce skončit jejím zničením. Na co si při stěhování lednice dát pozor a co určitě nedělat?

Chyba č. 1: Stěhování lednice naležato

Do běžného auta se lednička vejde jen naležato. Logicky se tak nabízí myšlenka, zda je možné lednici takto převážet a ušetřit tak za pronájem dodávky nebo stěhovací firmu. Jednoduchá odpověď však zní: Lednice by se měla vždy stěhovat nastojato.

Důvodem je zejména olej v kompresoru, který se při naklonění dostává do trubek chladicího okruhu lednice, což může vést ke zhoršenému výkonu chlazení, zničení kompresoru nebo ucpání kapilárních trubiček. Dalším faktorem je riziko vyvléknutí či poškození pružin, na kterých je kompresor upevněn. K tomu může dojít vlivem otřesů při přepravě lednice naležato. Konzole kompresoru je totiž navržena k tlumení vibrací pouze ve svislé poloze, ve které se lednice nachází v běžném provozu.

Stěhování lednice naležato tedy určitě nedoporučujeme. Totéž uvádí i většina výrobců v uživatelských manuálech ke konkrétním typům lednic; v nich jsou omezení pro nakládání s daným spotřebičem rozepsány podrobněji.

Chyba č. 2: Zapnutí lednice ihned po stěhování

Když je lednice na svém místě, často bychom ji potřebovali začít ihned používat. Přesto se vyplatí s jejím zapojením vyčkat.

I v případech, kdy stěhování proběhlo podle doporučení – tedy s lednicí ve svislé poloze, případně v mírném náklonu nožičkami dolů během převážení na rudlu – je vždy lepší nechat lednici před spuštěním “usadit”. Olej z kompresoru se totiž mohl během stěhování dostat do jiných částí chladicího okruhu. Když lednici necháme vypnutou stát na místě, olej samovolně steče zpět na správné místo.

Předčasné zapnutí ledničky může poškodit kompresor, příčemž závada se může projevit jak okamžitě, tak i po delší době používání.

Obecně se doporučuje vyčkat se spuštěním alespoň 3 hodiny. Pokud jde o náročnější stěhování, během kterého docházelo k větším otřesům a častějšímu naklánění lednice, nic nezkazíte ani spuštěním až další den.

Chyba č. 3: Zajištění dvířek lepicí páskou

Je třeba zajistit, aby se dveře lednice během stěhování neotvíraly. Zalepit je lepicí páskou ale nemusí být nejlepší nápad – při odlepování se s páskou pravděpodobně strhnou i kousky laku. Namísto lepicí pásky doporučujeme spíše bublinkovou nebo stretchovou fólii, kterými se lednice pevně obalí a po sundání po nich nezůstanou žádné stopy.

Lednice by však neměla být neprodyšně uzavřená příliš dlouho, protože pak by se v ní mohly začít tvořit plísně. Fólie proto doporučujeme sundat co nejdříve po usazení lednice na místo a ledničku nechat větrat.

Chyba č. 4: Neodmrazení mrazáku v předstihu

Pokud nestihnete mrazák odmrazit ještě před stěhováním, bude z něj vytékat voda, která znečistí stěhovací auto a případně i okolní předměty v něm. Mrazničku je třeba vypnout alespoň 24 hodin před stěhováním a důkladně ji do sucha vytřít. Totéž samozřejmě platí pro chladicí sekci lednice.

Stěhování je tak dobrou příležitostí k pečlivému umytí vnitřních i vnějších částí ledničky. Ačkoliv se pro tyto účely často doporučuje ocet, výrobci ho příliš nedoporučují kvůli obsahu kyselin, které mohou poškodit plastový povrch lednice.

Chyba č. 5: Stěhování lednice bez pomoci

Běžná lednice může vážit i 100 kg, americká lednice až dvojnásobek. Proto je k jejímu stěhování zapotřebí minimálně dvou nebo tří lidí, v závislosti na tom, kolik schodů a jakou vzdálenost je třeba překonat.

Kromě dostatečného počtu pomocníků jsou dále ke stěhování nutností i vhodné pomůcky (kolečkový vozík neboli rudl či stěhovací popruhy), vozidlo, do kterého se lednice vejde nastojato, a dostatečné množství obalového materiálu, který spotřebič během stěhování ochrání.

Stěhování lednice tedy rozhodně není jednoduchým úkolem, který by člověk mohl zvládnout sám. Zašlete nám nezávaznou poptávku a možná vás překvapí, že služby profesionálních stěhováků nemusí být tak drahé, jak jste si mysleli. Vaši lednici i jiné předměty přestěhujeme rychle, efektivně a bezpečně. Stěhujeme i o víkendech a svátcích a výnos do patra bez výtahu je bez příplatku.