Jak na stěhování pračky

Jak na stěhování pračky

Pračka je spotřebičem, který se stěhuje často – například do nového pronájmu. Běžná pračka přitom váží minimálně 60 kg, a tak je potřeba se na stěhování pečlivě připravit.

Pokud se jedná o zcela novou pračku v originálním obalu, její stěhování bude poměrně snadné. Z výroby je totiž buben pračky zafixovaný aretačními šrouby, díky čemuž odpadne starost se zajištěním bubnu proti otřesům. Taktéž není třeba shánět obalový materiál, protože pračka již bude pečlivě zabalená od výrobce. Nehrozí ani riziko vytečení zbytkové vody během přepravy, se kterým musíme počítat u starších praček.

Novou pračku je tedy možné bez přípravy rovnou naložit a převézt na novou adresu. Výrobci doporučují stěhování ve vertikální, vzpřímené poloze, ale vzhledem k důkladnému zajištění z výroby lze nové pračky převážet i naležato (na boku).

Stěhování starších praček vyžaduje přípravu

Jiná je situace u použitých praček. U nich je třeba před stěhováním provést hned několik úkonů.

Předně musíme zajistit, aby nedošlo k utržení nebo poškození bubnu pračky během přepravy. S tím nám pomohou aretační šrouby. Tyto šrouby bychom měli mít doma, protože byly součástí pračky při dodání. Před prvním použitím se šrouby vyjmou, aby se buben mohl volně otáčet, a poté by se měly uschovat právě pro případ stěhování. 

Může se stát, že aretační šrouby doma nenajdeme. V takovém případě je lze dokoupit za cenu zhruba 100 Kč za kus; většinou jsou potřeba 4 kusy.

Dále je nutné pračku odpojit od elektřiny, vody a odpadu. Zároveň bychom měli ověřit, že v pračce nezůstala žádná voda – a to ani v bubnu, ani v dalších částech pračky, například v přívodní hadici. 

Poté doporučujeme zajistit všechny pohyblivé části pračky. Kabely a hadice je vhodné smotat a připevnit k pračce lepicí páskou. Po zavření dvířek se celá pračka může obalit stretch fólií. Díky tomu se nám s pračkou bude lépe manipulovat a nebudeme se muset obávat přišlápnutí kabelu nebo třeba poškození dvířek během přepravy.

Stěhování pračky po schodech i stovky kilometrů daleko

Pračka by měla vždy zůstávat ve svislé poloze, a to i během manipulace. Pokud ji plánujeme přemístit jen v rámci bytu, často stačí pračku podložit dekou a jednoduše ji po podlaze posunovat. Pokud potřebujeme pračku stěhovat po schodech, hodí se využít speciální rudl nebo stěhovací popruhy, se kterými nebudeme muset pračku příliš naklánět.

Stejné pravidlo platí i pro umístění pračky v autě nebo v přívěsném vozíku, kde by pračka měla být převážena nastojato. U některých praček mohou existovat vyjímky, kdy je povoleno převážet je na boku. Více informací naleznete v uživatelské příručce ke konkrétní pračce, případně můžete s dotazem kontaktovat servisního technika daného výrobce. 

Ve vozidle by měla být pračka zajištěna tak, aby byla během jízdy “necestovala” a nedošlo tak k jejímu poškození. Profesionální stěhovací auta jsou zevnitř polstrovaná; v osobním autě můžete polstrování nahradit dekami či polystyrenem. Se správným polstrováním a zajištěním pračka bez úhony překoná i stovky kilometrů. 

Stěhování lednice ani pračky není jednoduchým úkolem. Ve Stěhování Mamut vám rádi pomůžeme se stěhováním několika spotřebičů i celého bytu. Kontaktujte nás a my pro vás připravíme nezávaznou cenovou kalkulaci vašeho stěhování.